Results WCX & WC Spring 2016

Number of Starters:  17
Number of Qualifiers:  8
Judges: Bob Kurtz and John LeGuyader

wcx2016-1

WCX Qualifiers L-R: You Have Got To Be Kidding CD MH30 NA NAJ NF *** WCX – Beth Sokohl; Take Flight’s Otto Know Better CD SH CGC – Beth Sokohl; OTCH Gaylan’s S.P.arkler of Gold JH RAE VER UDX7 OGM OHF – Therese Leafstedt; Lycinan’s Escapade JH CDX CGC BN NAP OJP – Lynn Pacenta; Lycinan Avonell Winter Migration -Leslie Peszczynski; CH Flatcastle’s Blissful Blue Ocean CD BN RA MH WCX – Chris LeBel Not pictured: Kiowa’s Stop Or I’ll Shoot JH – Janet A Kaplan; CH Victory’s Gone Sailing RN SH WCX – Judy Gladson

WC Qualifiers L-R: Redwing’s Gossip In The Grain - Nicole DeBernardi; Genesis Did The Butler Do It? BN - Kerry Troxel; Happydaugh's Pathfinder - Sharon DeCesare; Ruffwater Fire In The Night BN RE JH - Garrett Briggs; Wingmaster Order of the Court - Linda Arble; Old Lyme's Brave Hunter Roscoe JH - Robert Smith

WC Qualifiers L-R: Redwing’s Gossip In The Grain – Nicole DeBernardi; Genesis Did The Butler Do It? BN – Kerry Troxel; Happydaugh’s Pathfinder – Sharon DeCesare; Ruffwater Fire In The Night BN RE JH – Garrett Briggs; Wingmaster Order of the Court – Linda Arble; Old Lyme’s Brave Hunter Roscoe JH – Robert Smith

WC Results Spring 2016

Number of Starters:  16

Number of Qualifiers:  6

Judges: Bob Kurtz and John LeGuyader

Veteran/Puppy Stakes Results Spring 2016

  Sorry, there are only limited pictures!  If you have one of your puppy or veteran taken at the event, send it to jeff@siriuslygoldens.com.

Junior Veteran Judges:  Bob Kurtz and John LeGuyader

  1. MACH Fast-Trak I’m A Believer CDX T2B RAE – Marta Coursey
  2. Fast Trak’s Don’t Hold Back RN TD AX AXJ OF – Sharon DeCesare
Sharon DeCesare and Preacher

Sharon DeCesare and Preacher

 

 

 

Senior Veteran Judges:  Bob Kurtz and John LeGuyader

  1. Fast-Trak’s Need For Speed CDX RA TDX JH OA AXJ XF WCX VCX CCA – Sharon DeCesare
  2. Aquest Covent Garden RAE JH WC – Joan Donohoe
  3. TriFecta’s Will He Bet On Me UDX RAE VER OM1 MH AX AXJ WCX CCA – Beth Sokohl

    Nick DeCesare and Tor, 1st Place

    Nick DeCesare and Tor, 1st Place

Joan Donohoe's "Lily", 2nd Place

Joan Donohoe’s “Lily”, 2nd Place

Baby Puppy  Judges:  Lauri Falter and Andy Moore

  1. Victory’s Outlaw Josey Wails – Chris LeBel
  2. Victory’s Ocean Explorer – Judy Gladson
  3. Joyful’s Fast-Trak Sass From the Past – Donna Sims
  4. Ruffwater My Life’s A Ball – Michelle Parker
Donna Sims' "Angie", 3rd Place

Donna Sims’ “Angie”, 3rd Place

Junior Puppy Judges:  Lauri Falter and Andy Moore

  1. Gaylan’s Brewed In The Abbey Of St. Francis – Therese Leafstedt
  2. Victory Nutty Porter – Helena Dahlen
  3. Yonsaff Irresistible – Judy Gladson
Therese Leafstedt's "Kilkee", 1st Place

Therese Leafstedt’s “Kilkee”, 1st Place

Senior Puppy Judges:  Lauri Falter and Andy Moore

  1. Lycinan’s Batter Up – Lynn Pacenta
  2. Victory McHenry’s Star-Spangled Banner – Janet Boss
  3. Victory’s Maiden Voyage – Judy Gladson
Lynn Pacenta's "Casey", 1st Place

Lynn Pacenta’s “Casey”, 1st Place

Janet Boss' "Banner", 2nd Place

Janet Boss’ “Banner”, 2nd Place